Szanowni Państwo,
w 2025 r. obchodzimy w Polsce 20-lecie obowiązywania ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych i o języku regionalnym.
Realizacja tej ustawy ma kluczowe znaczenie dla kulturowo-etnicznej różnorodności polskiego społeczeństwa, a szczególnie dla naszego regionu.
Dlatego podjęliśmy się organizacji międzynarodowej konferencji naukowej, podsumowującej 20 lat obowiązywania ustawy o mniejszościach, ale i wyznaczającej perspektywy dalszego wcielania w życie prawa na rzecz wspierania różnorodności narodowościowej, etnicznej i kulturowej w naszym kraju.
Konferencji nadaliśmy tytuł „Kongres o Mniejszościach”, mając na uwadze potrzebę organizacji spotkania badaczy, ekspertów i praktyków zajmujących się problematyką mniejszości narodowych i etnicznych oraz przedstawicieli tych społeczności.
Kongres odbędzie się w dniach 23-24 września 2025 r. w Opolu.
Przedsięwzięcie to organizuje zespół instytucji i organizacji pozarządowych: Uniwersytet Opolski, Samorząd Województwa Opolskiego, Wojewoda Opolski, Instytut Śląski, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Do współpracy zaprosiliśmy także Europejskie Centrum Badań nad Mniejszościami z Flensburga.
Naszym zamierzeniem jest to, aby Kongres stał się przestrzenią międzynarodowej dyskusji o problemach i wyzwaniach mniejszości narodowych i etnicznych oraz językowych, a także okazją do nawiązania kontaktów i stworzenia możliwości współpracy.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Kongresie, zarówno w formie czynnej (w roli referenta/ki), jak i biernej w roli słuchacza/ki. Rejestracja jest możliwa za pomocą formularza zgłoszeniowego.
Terminy rejestracji w sekcji poniżej.
Na bazie otrzymanych zgłoszeń zostanie opracowany program przedsięwzięcia, który problematykę będzie konsumować w ramach:
1) Forum społeczno-obywatelskiego, będzie przestrzenią spotkania i dyskusji organizacji mniejszości z politykami i osobami odpowiedzialnymi za realizację zadań państwa na rzecz mniejszości,
2) Forum administracji publicznej – stanowiąc forum wymiany wiedzy i doświadczeń organów publicznych, realizujących zadania na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych;
3) Forum naukowego, w ramach której badacze zagadnienia różnorodności narodowej i etnicznej będą debatować nad problemem mniejszości, jako podmiotu i przedmiotu działań państwa i Unii Europejskiej.
Jednocześnie podjęliśmy starania o zapewnienie dla uczestników czynnych konferencji noclegu, wyżywienia i zwrotów kosztu podróży.
Liczymy na Państwa udział!