Strategiczne obszary badawcze
Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego (INoPiA) realizuje wszystkie kluczowe kierunki badań zarówno w zakresie subdyscyplin badawczych, ujęć transdyscyplinarnych (np. studia europejskie), aspektowych badań polityki (w korespondencji z innymi dyscyplinami z zakresu innych nauk społecznych i humanistycznych) oraz różnych obszarów badawczych. Wysoka jakość badań naukowych prowadzonych w jednostce potwierdzona została przyznaną Instytutowi kategorią A. Struktura Instytutu (7 katedr) koreluje z tradycją badań politologicznych i wypracowanymi w okresie ostatnich 30 lat standardami w zakresie przedmiotowego pola nauk politycznych, w tym szczególnie subdyscyplin oraz głównych obszarów badań zarówno w Polsce, jak również w innych krajach europejskich.
Nie brakuje zarazem swoistych wizytówek, a więc zagadnień, które wyróżniają Instytut na tle innych podobnych w kraju – czy to oryginalnością spojrzenia, czy wręcz odrębnością samego tematu. Do takich zaliczyć można:
Strategiczne obszary badawcze w poszczególnych katedrach:
Prowadzi badania w obszarze myśli politycznej, filozofii politycznej, teorii polityki i metodologii badań politologicznych. W ramach dorobku naukowego pracowników katedry dominuje kilka powtarzających się zagadnień tematycznych i problemów badawczych. W pierwszej kolejności należy podkreślić kwestię polityczności, którą rozwijają od wielu lat: dr hab. Lech Rubisz, dyrektor Instytutu oraz dr hab. Kamil Minkner, prof. UO oraz dr Magdalena Ozimek. Pisząc o podstawowych i fundamentalnych zagadnieniach nauk politycznych należy przypomnieć także liczne studia teoretyczne i metodologiczne podejmowane przez Lecha Rubisza (m.in. kwestia neutralności i zaangażowania nauk politycznych). Drugim istotnym zagadnień realizowanym w ramach Katedry jest problemowo i kontekstowo ujęta myśl polityczna. Potencjał kadry Katedry Myśli Politycznej i Teorii Polityki, a przede wszystkim podejmowane aktywności naukowe pozwalają sformułować tezę, iż teoria polityki w Instytucie nie stanowi tylko koniecznego dodatku, ale realnie odznacza się w kierunkach prowadzonych badań. Co więcej rozważania teoriopolityczne podejmują także przedstawiciele innych katedr (np. prof. Krzysztof Zuba, czy dr Richard Westra).
W ramach badań realizowanych w katedrze należy wymienić w szczególności tematykę roli i funkcji opozycji partyjnej a także tematykę włoskiego, niemieckiego i brytyjskiego systemu politycznego. Problematyka funkcjonowania partii politycznych i systemów partyjnych jest kolejnym obszarem badawczym, rozwijanym nie tylko w ramach katedry, ale także przez pracowników Katedry Studiów Europejskich.
zagospodarowuje jeden z fundamentalnych obszarów studiów politologicznych od momentu ich zainicjowania: zagadnienia międzynarodowe. W poszczególnych pracach badawczych podejmowane są zarówno wątki od wielu lat wpisane w zakres stosunków międzynarodowych, jak również koncepty stosunkowo nowe, jak dyplomacja publiczna i kulturalna, w tym znaczenie religii w polityce. W ramach kluczowych obszarów badawczych mieści się w szczególności problematyka niemcoznawcza i relacje polsko-niemieckie a także stosunki społeczno-polityczne na Bałkanach. Ostatnim obszarem zainteresowania pracowników katedry jest krytyczne ujęcie globalizacji i neoliberalizmu.
Z uwagi na regionalny charakter uczelni, tzw. studia regionalne (nie tylko te odnoszące się do Śląska) zajmują niezwykle istotne miejsce. W mniejszym lub większym stopniu podejmowane są one przez większość pracowników Instytutu. Jednakże sercem tych analiz jest Katedra Studiów Regionalnych, która realizuje takie zagadnienia, jak regionalizm, relacje transnnarodowe, badania granic i pograniczy, kwestie związane z regionalnymi i lokalnymi uwarunkowaniami polityki, w tym w szczególności roli mniejszości narodowych, praktyk dobrego rządzenia i społeczeństwa obywatelskiego a także wyborów niekonkurencyjnych.
ma dla instytutu znaczenie specyficzne. Z jednej strony, „obsługuje” ona takie kierunki jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna i Public Relations, a jej pracownicy prowadzą badania w zakresie PR, reklamy, dziennikarstwa, mediów i systemów medialnych oraz rozmaitych procesów i zjawisk z zakresu komunikacji społecznej. Tym samym, problematyka badań realizowanych w Katedrze wykracza poza obszar nauki o polityce i administracji. Niemniej jednak, niektórzy naukowcy funkcjonujący w tej jednostce, podejmują badania wpisujące się w zakres nauk politycznych, takie jak marketing polityczny oraz zarządzanie publiczne, ekonomia polityczna komunikowania, medialne oblicza terroryzmu, kino polityczne
Obejmuje ona obszary, które wcześniej, przynajmniej w sensie formalnym, były poza właściwym zakresem nauki o polityce, wpisujące się jednak w zakres szeroko rozumianych polityk publicznych i zarządzania (w tym tzw. zarządzania humanistycznego). Wśród obszarów badawczych, które wybijają się na plan pierwszy wymienić należy różne aspekty polityki miejskiej i zarządzania problemami społecznymi w miastach. Drugim ważnym obszarem badawczym realizowanym w Katedrze, jest problem bezpieczeństwa publicznego.
Głównym obszarem badawczym Katedry są tzw. doktryny integracyjne państw europejskich. Kierownik katedry, prof. Krzysztof Zuba jest od początku funkcjonowania europeistyki w naszym kraju jednym z jej wiodących badaczy. Zajmuje się szczególnie eurosceptycyzmem, bada postawy partii i społeczeństw narodowych w stosunku do Unii Europejskiej, jak również różne aspekty europeizacji systemu partyjnego. Zakres zainteresowań pracowników katedry obejmuje również zagadnienia systemu politycznego oraz polityki Wielkiej Brytanii, procesów podejmowania decyzji w Unii Europejskiej, polityki zarządzania granicami w UE, polityk horyzontalnych UE
Instytut Nauk o Polityce i Administracji
ul. Katowicka 89,
45-061 Opole
tel. +48 77 452 74 60,
e-mail: politologia@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382